Wszystkie informacje o drugim albumie M.T.void

W 2019 roku Glaca potwierdził, że wspólnie z basistą amerykańskiej grupy muzycznej Tool – Justinem Chancellorem, przymierza się do produkcji drugiego albumu w ramach tworzonego projektu M.T.void. Pierwszym krążkiem był wydany w 2013 roku „Nothing’s Matter”, dystrybuowany w formie fizycznej jedynie za pośrednictwem oficjalnego sklepu zespołu oraz kanałów streamingowych. Z uwagi na premierę płyty Fear Inoculum oraz międzynarodową trasę koncertową Toola, prace nad projektem przebiegały bardzo wolno i w przeciągu kilkunastu następnych miesięcy miało tak pozostać.

Całą sytuację zmieniła jednak pandemia Covid-19. Reszta trasy amerykańskiego giganta została odwołana, promocja albumu nagle przerwana, a muzycy wysłani na przymusowy urlop. Obaj panowie postanowili jednak spożytkować ten czas tworząc muzykę na drugi album. Z transmisji Glacy wiemy, że duża część 2020 roku została poświęcona na kompozycję. Przez kilka miesięcy powstało wiele materiału – jego ilość starczyłaby podobno na więcej niż jeden longplay. Początkowo planowano długogrającą płytę, ale pojawił się pomysł na wydanie krótkiego, zwięzłego albumu, co jest dosyć modne w dzisiejszych czasach. W efekcie, istnieje duża szansa, że w przyszłości doczekamy się kolejnych publikacji.

Co do ostatecznej długości, na daną chwilę, możemy spekulować. Jakiś czas temu polski muzyk zdradził, że jest jest przygotowane ok. 80% i brakuje jedynie intro oraz outro. Można więc sztywno przypuszczać, że album będzie składać się z 10 kompozycji. W większości zaśpiewanych po angielsku, ale jedna piosenka będzie posiadać polski wokal.

Jest to tekst, w którym wylałem wszystko co sądzę na temat generacji przestającej walczyć, przestającej się buntować, przestającej myśleć. Generacji, która bardzo stawia na kopiowanie, a nie tworzenie nowej jakości. Odnoszę się nie tylko do sceny, ale także do tego co mnie otacza w Polsce. Jest skierowany do ludzi, których znam tutaj. […] Jest to jeden z mocniejszych manifestów…

W przeciwieństwie do Nothing’s Matter, na drugim albumie usłyszymy paru mniej lub bardziej znanych gości z Ameryki. W wywiadzie dla pisma Teraz Rock (nr 04/2019) Glaca wspominał, że w swojej szufladzie ma schowany już utwór „Gunfire” napisany ze Scottem Kirklandem z Crystal Method. W projekcie bierze także udział utalentowany bębniarz Aric Improta (Night Verses, Fever 333).

Pod koniec stycznia, za pośrednictwem oficjalnej strony Toola ujawniono tytuł płyty – „Matter’s Knot” oraz informację, że pięć kompozycji zostało zmasterowanych przez Boba Ludwiga – legendarnego inżyniera dźwięku pracującego wcześniej z takimi gwiazdami jak Jimi Hendrix, Motley Crüe, Megadeth, Metallica, Nirvana, Queen, U2, Sting, The Police, Guns N' Roses, David Bowie, Paul McCartney i wiele, wiele innych.

25 lutego za pośrednictwem Instagrama Glaca potwierdził, że prace nad albumem zostały zakończone. Premiera Nothing’s Knot powinna nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

 

W skrócie

  • W 2019 roku potwierdzono prace nad drugim wydawnictwem M.T.void.
  • Duża część materiału powstała w 2020 roku podczas pandemii.
  • Tytuł albumu to „Nothing’s Knot”.
  • Album będzie krótszy od pierwszego.
  • Jedna z kompozycji posiada polski wokal.
  • Masterem części materiału zajął się Bob Ludwig.
  • Na krążku usłyszymy różnych gości: Aric Improta, być może Scott Kirkland (Crystal Method) i innych
  • 25 lutego Glaca potwierdził zakończenie prac nad albumem.